II edycja Ogólnouniwersyteckiej Ankiety dla Doktorantów (2014)
Druga edycja Ogólnouniwersyteckiej Ankiety dla Doktorantów została przeprowadzona w 2014 roku, czyli trzy lata po pierwszej edycji. Zakres tematyczny badania był bardzo podobny do poprzedniej edycji badania i obejmował następujące obszary:
- Organizacja studiów,
- Aktywność naukowa doktorantów,
- Rola i pozycja doktorantów,
- Przestrzeganie praw doktorantów,
- Sytuacja zawodowa i bytowa doktorantów,
- Zadowolenie ze studiów.
Niezmieniona w porównaniu do pierwszej edycji pozostała także metodologia badania. Badani otrzymali wiadomości e-mail z zaproszeniem do ankiety internetowej. Badanie rozpoczęło się 3 czerwca i trwało do 30 września 2014 roku. Wiadomości zawierające link do ankiety zostały wysłane do 3048 osób. W badaniu wzięło udział 235 doktorantów.
Raport z II edycji udostępniamy w sekcji „Publikacje”.
I edycja Ogólnouniwersyteckiej Ankiety dla Doktorantów (2011)
W roku 2011 po raz pierwszy została przeprowadzona Ogólnouniwersytecka Ankieta dla Doktorantów. Badanie miało na celu zbadanie postrzegania warunków kształcenia na UW przez doktorantów i stanowi dopełnienie wcześniejszych ankiet ogólnouczelnianych prowadzonych w dwóch innych środowiskach akademickich: studentów i pracowników UW.
Doktoranci stanowią szczególną grupę. Z jednej strony są odbiorcą procesów dydaktycznych (kształcą się na studiach III stopnia), z drugiej zaś są ich twórcą (prowadzą zajęcia dydaktyczne). Dualność usytuowania doktorantów w społeczności akademickiej znacząco wpłynęła na kształt kwestionariusza. W badaniu zostały uwzględnione następujące obszary badawcze:
- Oferta dydaktyczna dla doktorantów dydaktyka,
- Aktywność dydaktyczna doktorantów,
- Rozwój naukowy doktorantów,
- Pozycja doktorantów na uczelni,
- Sytuacja bytowa doktorantów,
- Wsparcie działalności doktorantów ze strony uczelni,
- Przestrzeganie praw człowieka.
Badanie realizowane było od 6 czerwca do 31 lipca 2011 roku. Badanie zostało zrealizowane przy pomocy aplikacji Ankieter – narzędzia informatycznego, które wykorzystano do prowadzenia wśród studentów Ogólnouniwersyteckich Ankiet Oceniających Jakość Kształcenia. Wiadomości e-mail zawierające link do badania zostały wysłane do 2292 osób. W badaniu wzięło udział 576 doktorantów.
Raport z I edycji udostępniamy w sekcji „Publikacje”.